Knjigovežnica i tiskara Klanac osnovana je 1953. godine, a od devedesetih posluje u zagrebačkoj Bednjanskoj 15, kada su se potpuno okrenuli ručnom radu. “U razdoblju kada su se ostale knjigovežnice ili zatvorile ili krenule u drugim smjerovima, mi smo se posvetili ručnom radu što se pokazalo dobrom odlukom”, priča vlasnica obrta Tajana Klanac.
Nasljedivši posao od oca, Tajana Klanac sa suprugom Davorom specijalizirala se za tiskanje i ručni uvez malih naklada te restauraciju knjiga. Uglavnom posluju za široki spektar klijenata koji zahtijevaju manju nakladu koja se isplati raditi ručnim radom.
Izrađuju vizitke, pozivnice, jelovnike i različite tiskovine prema željama klijenata pomoću tehnike knjigotiska i zlatotiska. Često popravljaju stručne knjige koje bi trebale ljudima dugoročno služiti, a nerijetko pucaju zbog upitne kvalitete tijekom izrade.
Photo: Davor Puklavec/PIXSELL
Kvalificirani su za zaštitu knjižne i arhivske građe te posjeduju uvjerenje Ministarstva kulture za restauratorsku djelatnost. Za restauraciju najviše upita dobivaju od župnika i privatnih osoba kojima određena knjiška građa predstavlja vrijednost.
Kako bi starim knjigama udahnuli novi život, prije upuštanja u restauraciju ispituju prvobitno stanje knjige proučavajući materijale u vremenskom kontekstu iz kojega ona potječe. Zamjenjuju presvlačni materijal ako je oštećen, a knjigu ručno šivaju ili lijepe.
“U slučajevima kada nedostaju dijelovi ili cijeli listovi, nadomještamo ih novim finim papirom niske gramaže koji se koriste u restauraciji te sastavom ne utječe na prvobitno stanje knjige”, ističe Tajana Klanac.
U današnjem vremenu, kada s masovnom digitalizacijom zaboravljamo na ljudski faktor, dugogodišnji rad knjigovežnice Klanac pokazuje da strojevi ipak ne mogu zamijeniti vještu ruku majstora knjigoveža.